Asansör karbon ayak izi

Asansörü kullanmak  yerine merdivenleri kullanmak enerji tasarrufu yapmaya çalışmak doğru mu?.  Asansörler aslında ne kadar enerji kullanıyor? Merdivenleri kullanmak  karbon ayak izimi gerçekten ne kadar azaltıyor?
Yaşasa idi,  Isaac Newton’un bir asansörde binmeyi seveceğini hissederdiniz
Çok  yüksek binaya çıkmak için insanın  merdiveni tercih ettiğinde tükettiği yiyecekleri üretmekteden kaynaklanan karbon emisyonlarını yani karbon ayak izini düşünürdü.

Ortalama bir yolcu  asansörü günde kişi başına 0.3-0.6kg CO2 üretir.

Yani, tüm bir çalışma yılı boyunca (200 gün), asansör atma alışkanlıklarınızın 60-120 kg CO2’den sorumlu olduğuna bakıyorsunuz.

Yani, bir asansörde binmenin karbon ayak izinizi düşünmek  gerçekten strese değer mi?  Ancak sadece sağlık açısından, muhtemelen  merdivenleri olabildiğince sık kullanmaya  değer. Yada  “Bugün öğle yemeğine ihtiyacım yok çünkü sadece süper verimli asansörlerle seyahat edeceğim” diyebilirsiniz.

Söz konusu bina tam olarak hangi asansör veya yürüyen merdivenin kullanılması gerektiği hakkında tasarlanırken ve inşa edilirken geçerli bir tartışma vardır, ancak kurulduktan sonra kendi kullanımınız tarafından tüketilen enerji hakkında endişelenmek neredeyse anlamsız görünmektedir. Özellikle bol insan trafiğine sahip yoğun bir binadaysanız.

Yüksek binalar ve asansörler anlamına gelen yüksek yoğunluklu konut , genellikle düşük yoğunluklu evlerden daha yeşil ve daha verimli kabul ediliyor.
Asansör kullanımın yerine merdivenlerden yukarı çıkmamızı sağlayacak yiyecekleri üretmekten kaynaklanan karbon emisyonlarını hesaba katıyormuyuz.

Bunu düşünelim